Yazılar
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (105)

  1980'Lİ YILLAR:
  1977 yılında tayinen atandığım İstanbul garnizonunda görev yaptığım uzun yıllar, bu süreçte ülke genelinde yaşanan olaylar; beni de derinden etkilemiş, o yıllar içerisinde almış olduğum görevleri yerine getirirken, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına olan saygım daima öncelikli tercihim olmuştur.
  Bu noktada hemen şunu ifade etmeliyim ki, 12 Eylül askeri müdahalesi öncesinde İstanbul sokaklarında yaşanan olaylar öylesine can yakıcıydı ki, o döneme damgasını vuran olaylar n [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (104)

  Dünden devam...
  12 Eylül 1980'de ülke yönetimine askerlerin el koymasının ardından, ülke genelinde yaşanan siyasi cinayetlerin sona ermesi, güvenlik güçlerinin şiddet eylemlerini bu müdahale öncesinde neden önlemediği/önleyemediği sorularını da beraberinde getirmiştir.
  Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin darbeden haberdar olduğu ve darbe gecesi Başkan Jimmy Carter'e: "bizim çocuklar işi bitirdi"anlamında bir mesajın, bir toplantının ortasında iletildiğinin basına yansıması üzerine, 12 [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (103)

  1980'Lİ YILLAR:
  Enflasyon aşağıya çekilmiş; siyasetteki rahatlamayla beraber, ülkede de bir rahatlık meydana gelmiştir. Ancak işsizlik, dış ticaret açığı ve bazı sektörlerde, tekelleşmenin önüne geçilememiştir. 1977 yılında 10 milyar dolar olan dış borç, 17 milyar dolara yükselmiştir.
  12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesine giden süreç: (Kaynakça: 14)
  Kasım 1979'da Demirel'in Başbakanlığında, MHP ve MSP destekli azınlık hükümetinin kurulması ülkedeki siyasi istikrarsızlığı sona erdirmeye yetm [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (102)

  Dünden devam
  1980'Lİ YILLAR:

  Türkiye, 1980 yılını siyasal ve toplumsal karışıklıkların yanı sıra büyük bir ekonomik kriz ile karşılamıştı! Ülke sokaklarında süregelen sağ, sol çatışmaları 1980 yılının hemen başında daha da artmış; böylesine ağır toplumsal olaylara sahne olan ülkemizde; çok ağır bir ekonomik tablo ile karşı, karşıya kalmıştık.

  Aslında güzel yurdumuzun sevecen insanları, bu döneme kadar hiçbir şekilde bir birlerine kurşun sıkmamış, özellikle gençlerimiz arasında y [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (101)

  22 Aralık'ta öğretmenlerin cenazelerinin getirildiği camide bulunan sağcı bir grup, ölenlerin cenaze namazının kılınmasına karşı çıkarak engellemiş, kalabalığın dağılması ile cenazeler ortada kalmıştır.  Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile karşılaşmayan sağcı grup, kent çarşısına yürüyerek orada toplanmış olan Aleviler ve Sünnilerle çatışmaya girmişler, çatışmalarda üç kişi öldürülmüştür…
  22 Aralık gecesi sağcı gruplar, Sünni mahallerinde Alevilerin ertesi gün silahlı saldırı yapacağını iddia [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (100)

  ...Dünden devam
  1977 yılının 1 Mayıs'ı ise; bayram kutlamalarının yapıldığı Taksim meydanında yaşanan kanlı olayları ile hatırlanacak, bir demokrasi ayıbıdır.
  60'lı yıllarda başlayan öğrenci hareketlerinin, ülkemizi sürüklediği kargaşa ortamı 12 Mart 1971 Askeri müdahalesi ile bastırılmaya çalışılmış, hiçbir zaman tasvip etmediğim bu müdahale sonucunda ülke demokrasimiz büyük bir yara almıştı.
  İşte 70'li yıllarda yaşanan bu siyasi kargaşa ortamı, ülkemizi yöneten siyasilerin kurmuş oldu [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (99)

  Dünden Devam...
  AP'nin günü kurtarmaya yönelik popülist politikalarına parti içinden muhalefet geldi. Bazı senatörler, ülkedeki siyasi ve ekonomik karışıklığın bir an önce sona ermesini istiyordu. Demirel, bu senatörleri partiden ihraç etti. Bunun üzerine AP'den istifalar oldu. Ülkede bu siyasi gelişmelerin yanı sıra ekonomide de sıkıntılar vardı. İhracat ve işçi dövizleri girişi TL'nin aşırı değerli olmasından dolayı gerçekleşemiyordu.
  Ülkede kısa süreli bir hafif ekonomik kriz oluştu.
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (98)

  ...Dünden devam
  İlk sıkıyönetim Maraş olaylarının ardından 13 ilde (Adana, Ankara, Elazığ, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kars, Malatya, Sivas, Urfa, Hatay illerinde) ilan edildi.
  Aralıklarla 12 Eylül 1980 tarihine kadar süren sıkıyönetim döneminde ülkede akan kardeşkanı, azalmak yerine gitgide artmış olup; sıkıyönetimin ilanından 1979 Kasımına kadar ülkede 995 kişi hayatını kaybetti. Kasım 1979'dan 12 Eylül 1980 tarihine kadarsa toplam; (Süleyman Demirel hü [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (97)

  ...Dünden devam
  Bu iki parti arasındaki gerilim, muhalefette bulunan CHP'nin, AP milletvekillerinden 11 tanesini bakanlık rüşveti ile partiden ayırması ve ardından Bakanlık vererek iktidara gelmesi ile daha da artmıştır.  Ocak 1978'de iktidara gelen CHP döneminde de siyasi ve ekonomik istikrarsızlık devam ederken; doğal olarak toplumumuzun sosyal yapısı da, olumsuzluk anlamında bundan fazlasıyla etkilenmiştir.
  1979 yılında yapılan ara seçimlerde başarısızlığa uğrayan Ecevit Hükümetinin mec [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (96)

  ...Dünden devam

  Kıbrıs adasında Yunanistan'ın da desteğini alarak hareket eden Rum tarafının, Kıbrıs adasını Yunanistan'a bağlamak amacını güden ve adada yaşayan Kıbrıs Türk Halkını neredeyse topyekûn ortadan kaldırmayı önleyen Türkiye; bu müdahalesi sonrasında, 5 Şubat 1975 tarihinde başlayan ve 3 yıl süren Amerika'nın silah ambargosu ile karşı, karşıya kalmıştır.
  Amerika'nın ülkemize karşı uygulamış olduğu silah ambargosunun nedenleri şöyle sıralanabilir:
  - 26 Ocak 1974 tarihinde [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (95)

  Taarruza başlamak üzere araçlara bindirilen taburumuz ile helikopterlerle gelen bu birliklerimiz arasında az da olsa bir karışıklık yaşanmıştı ama kısa sürede bu karışıklığı önledik. Gelen bu birliklerle, 230'ncu Motorize Alayının tamamı adaya intikal etmişti ama harekâtın başından beri Alayımız bir bütün olarak kullanılamıyordu!
  Bu bütünlük ancak 2'nci Harekâttan 3 gün önce gerçekleşebilecekti.
  Artık taarruza iştirak edecek birliklerimiz arazideki tertiplenmelerini tamamlamışlar verilecek [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (94)

  İşte savaş meydanlarının yiğit askeri, Mehmetçik böyle bir insanlık abidesiydi. Böylesine bir askeri tanımak için onun gerçekleştirdiği böylesi kahramanlıkları okumak değil; demek ki, kaderde birlikte paylaşmak da varmış diye düşündüm bir an. Yüce Atatürk'ün şu veciz ifadesi onu ne kadar iyi tanımlıyordu:
  "Dünyanın hiçbir ordusunda, yüreği seninkinden daha temiz ve daha mükemmel bir askere rast gelinmemiştir."
  Gerçekten de savaş meydanında cesaretiyle temayüz eden, vatanına, bayrağına, mil [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (93)

  Her geçen saat, Rumların inme bölgesine atmış oldukları havan mermisini o nispette arttırıyor, adeta mermi yağmuruna tutuluyorduk. Bir an önce bu ateş baskısından kurtulmalı bir an önce taburumuzla bir araya gelmeliydik. Aradan çok kısa bir süre geçmişti ki, Beşparmak Dağlarının tam ortasından çelik kanatlı, aslan yürekli pilotlarımızın ay yıldızlı uçaklarımızla, inme bölgesini ateş yağmuruna tutan Rum havanları ve topçusunun üzerine dalışa geçmeleri, bir kartal misali çelik pençeleri ile onları [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (92)

  Yarım saat sonra Kıbrıs gözüktü!
  İnme bölgesi yoğun bir ateş altındaydı. Her yönden ama özellikle Beşparmak Dağları istikametinden gelen havan ve dağ topçusu atışları, iniş yaptığımız bölgeyi hallaç pamuğu gibi atıyordu.
  Rumların hâkim arazide olmaları, onlara her yönden atış üstünlüğü sağlamıştı. Bir de, araziden toplanan ekinlerin ardından yapılan saman balyaları bu atışlardan etkilenerek tutuşmuş, bölgenin rüzgârlı havasının da etkisiyle sanki bir alev topu gibi sağdan, sola savruluyorl [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (91)

  dünden devam...
  O gün helikopterlerimiz tam dört kez havalandı. Bolu Komando Tugayımızın dört taburu da, hiç kayıp vermeden adaya indirilmişti.
  Kıbrıs'ta savaşın en kritik saatleri, 20 Temmuzu - 21 Temmuz 1974'e bağlayan o gece...
  Adanın Girne sahillerinden 'Pladini Plajı' bölgesinden başlayan çıkartma harekâtına katılan birliklerimizle kıyı başı bölgesi; Lefkoşa – Boğaz Bölgesi – Kırnı üçgenine atlayan paraşüt birliklerimiz ve indirilen komandolarımızla hava başı bölgesi başarıyla ele [...]
 • KIBRIS KONUSUNDA UNUTULANLAR…

  ‘’Vicdan hatırlatır, tarih unutmaz…’’      Ne de çabuk geçiyor yıllar…
        Kıbrıs konusu Türkiye’nin gündemine gireli 75 yıl, Türk ordusu Kıbrıs’a gireli 50 yıl olmuş. Yıllar geçti ama hiç değişmedi Kıbrıs… Adanın her yanı tarihi gerçekleriyle yaşıyor.
       Her şey aynı…
       Adada yaşayanlar, adanın sahilleri, adanın sıcaklığı, doğasının güzellikleri, insanlarının adalı halleri hep aynı. Ama değişmeyen tek şey; orada yaşayan insanların geleceğini değiştirme gayretleri…
      Aslında [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (90)

  ...dünden devam
  Ve o büyük an gelmişti. Yıllar boyunca Kıbrıs Türk Halkına kan kusturan, ekonomik ve mali yönden kabul edilemez ambargolar koyan, neredeyse yaşam haklarını elinden alan Rumlara dur demenin zamanı gelmişti. Yaptıkları türlü psikolojik baskılarla ve hatta çaldıkları plaklarda dahi "Ne zaman geleceksin, bu kaçıncı bahar?" diyerek Kıbrıslı Türkler ve Türkiye ile alay edenlere hak ettikleri cevabı vermenin zamanı gelmişti artık.
  Tüm dünyanın hayranlığını kazanmış olan, üç kıtada [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (89)

  ... dünden devam
  20 TEMMUZ 1974
  CUMARTESİ, SAAT 05.00…
  "İnsan, yaşamının en başından itibaren onuru ve hakları olan varlıktır. İnsanı diğer canlılardan ayıran fark, onurudur. Kendi onurunu koruyan, insanlığında onurunu korumuş olur."
  (İmmanuel Kant)
  Evet; insanlık onuru için, Türk Milletinin onuru için Kıbrıs'taydık artık. T.R.T'den (Türkiye Radyo ve Televizyonu) Başbakan Bülent Ecevit; heyecandan titreyen sesiyle tüm dünyaya şöyle sesleniyordu:
  "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz indi [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (88)

  ... dünden devam
  Düğün var yarın şafak sökerken. Ve birdenbire bir durgunluk çöküyor içime. Kan akacak. Düğüne gidercesine keyifli bu gençler arasından acaba kaçı güneşin batışını göremeyecek? 100 yılın hasretini gidermek için Yavru Vatan'a koşan Mehmetlerden kaçı şehit olacak? Düşünmemek lazım bunları!
  Kalbini katılaştır. Şehit oldu haberi bir alın yazısı, bir piyango artık! Ve şafak söküyor. Radyodan kendi sesimi dinliyorum, marşlar arasında. Gözler Girne Dağlarında. Beşparmak'larda doğa [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (87)

  ... dünden devam
  Hayır, hayır en ufak bir korkumuz yoktu, tam tersine çok gururluyduk, çünkü yakın tarihimizde ülkemizin milli menfaatlerini savunma görevi bize kısmet olacaktı. Bizlerin asıl korkusu, adaya inerken görevimizi yerine getiremeden bir kör kurşunla yenilmekti o canavara!
  "Hepimizi koru Allahım. Bizlere emanet edilen Mehmetçiklerimize güç ver. Onları, bizleri tüm sevdiklerimize bağışla…" Bu söylemler; kalplerimizdeki duyguları, beyinlerimizin kilitlendiği düşünceleri en iyi anl [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (86)

  ... dünden devam
  Ama Kıbrıs Savaşlarına katılan her Mehmetçik gibi cesur, azimli, dirayetli, beyin ve fizik kabiliyeti yüksek ve hepsinden önemlisi inançlı ve imanlı askerlerdik.
  Tarih sayfalarının altın harflerle yazdığı gibi:
  'Zafer Süngünün Ucunda' ise; bu gerçeği tarih sayfalarına kazıyan da biz piyadelerdik…"
  19 Temmuz'un güneşi batıyordu, hava kararmaya başlamıştı artık…
  Binlerce askerin bulunduğu bu bölgeye inanılmaz bir sessizlik çökmüştü! Sanki büyük bir patlamaya gebe gi [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (85)

  ... dünden devam
  Çünkü Kıbrıs savaşlarına katılan Gazi Arkadaşlarımın, Allah uzun ömür versin çoğu hayattadır. 1974 Kıbrıs Harekâtında yaşadıkları, ya da yaşanan ne varsa; onlar bilmekte ve gerçeklerin tümünü vicdanlarında saklamaktadır. O nedenle; böylesi kitaplarda anlatılan ama 'gerçekleri yansıtmayan her olay' öncelikle muhataplarını kırmakta ve o birliklerde görev alanları yaralamaktadır.
  Tarihi gerçekleri yazmak/yazmaya çalışmak ancak belgelenebilirse bir değer taşır. Yoksa anlatılan [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (84)

  ...dünden devam
  Tugay karargâhından geldiklerini söyleyen bu subaylar, harekâtın bundan sonrasında, taburumuzun harekâtını izleyerek, kontrolör görevini yapacaklarını ifade etmişler ama tabur komutanımız Bnb. Turgut Aksoydan'dan hiç de beklemedikleri bir yanıt almışlardı! (Zaten böylesi bir uygulamadan, Taburumuzun diğer subayları da rahatsız olmuşlar, hoşnutsuzluklarını açıkça ifade etmişlerdi. Taburumuzda savaşan subayların büyük bir bölümü halen hayattadır.) Aldıkları 'bu yanıt' sonrasında [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (83)

  ... dünden devam
  Hava artık iyice kararmıştı. Parıldayan yıldızlarla bezenmiş gecenin karanlığı; Mehmetçiklerimizin üzerinde adeta muhteşem bir örtü oluşturmuştu.
  Saatler gece yarısını gösterdiğinde, Tabur Komutanım Bnb. Turgut Aksoydan, Tabur Harekât Subayı olarak ben; Bolu Hava İndirme Tugay Komutanı Tuğgeneral Sabri Demirbağ'dan harekât emrini alarak, yanından ayrıldık…
  Ve bu andan itibaren, asıl birliğimizin kuruluşuna gireceğimiz 9 Ağustos 1974 tarihine kadar, emre verilen bir birl [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (82)

  ... dünden devam
  Artık ne Amerika'nın, ne İngiltere'nin Türkiye'nin adaya müdahale etmemesi konusundaki tehditleri, blöfleri vız geliyordu bize… Çünkü bir kere karar verilmişti, dönüşü yoktu bu defa! Öyle hissediyorduk hepimiz.
  Yıllarca deşilen, kangrene dönüşen Kıbrıs sorunu, bu acılı yarayı; kökünden kazıyacaktık. Mehmetçiğin muzaffer süngüsü, Yeşil adada parıldayan bir güneş gibi doğacaktı…
  Çubuk Garnizonunu terk ediyorduk. Büyük bir coşku ve disiplinle otobüslere binen Mehmetçikleri [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (81)

  ... dünden devam
   14 Ağustos 1974’de başlayan 2’nci Kıbrıs Harekâtında ise asıl kuruluşuna dönerek, 28’nci Motorize Tümen Komutanlığının emrinde görev yapan, 230’ncu Motorize Piyade Alayının 2’nci Taburu olarak, kendisine verilen hedefleri; başta Miamilya Köyü - Lefkoşa Sanayi Bölgesini ele geçirmiş, bu arada 1’nci Taburumuzun Timbu Havalanı’nı ele geçirip, Gazi Mağosaya’da girmesini takiben, Alayın emir komuta bütünlüğü içinde kendisine emanet edilen cephede görevini başarıyla sürdürmüştür. [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (80)

  ... dünden devam
  Artık ailemden ve ülkemden ayrılık vakti gelmişti!
  Bu gidişin dönüşü olmayabilirdi! Ancak bunu sadece Allah bilirdi. Savaşın ne demek olduğunu tabi ki biliyorduk. Ama böylesi bir ortamı hiç yaşamamıştık ki! Kıbrıs adasında bizi neyin beklediğini bilmiyorduk, ne ile karşılaşacaktık? 
  Tabii ki, ada ve karşımızdaki düşman kuvvetleri hakkında mevcut bilgiler vardı. Tabii ki, arkamızda Türk Milletinin bize olan inancı büyük bir güçtü. Hele, hele Mehmetçiğe olan sonsuz güveni [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (79)

  ... dünden devam
  İşte tam bu noktada tarihe düşülmesi gereken o önemli not şudur:
  20 Temmuz 1974 Kıbrıs Harekâtının her ikisinde de, ne 20 Temmuzunda başlayan ilkinde, ne de 14 Ağustosta başlayan ikincisinde harekâta katılan Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir personeli Rumların 15 Temmuzda kendi içlerindeki kargaşada sebep oldukları o insanlık ayıplarının hiç birisine bulaşmamışlardır. Tam tersine; kendisine savaşın içinde ateş açan ama o süreçte esir düşen, aman dileyen Rumlara dahi dokunm [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (78)

  ... dünden devam
  16 Temmuz 1974’de gerçekleştirilen bu darbe ile Cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılan Makarios, 
  Adadan kaçarak canını zor kurtarmış ve Malta üzerinden Londra’ya gitmişti. Kıbrıs’ta ise Türklerle, Rumlar arasında yer, yer çatışmalar başlamıştı.
  18 – 19 Temmuz 1974’te Başbakan Ecevit, Dışişleri Bakan Vekili Hasan Esat Işık ile birlikte 1960 Zürih Antlaşmasından doğan haklarımızı kullanarak, ‘Garantör Devlet’ sıfatıyla görüşmelerde bulunmak üzere diğer garantör ülke [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (77)


  ... dünden devam
  O dönemde Türkiye’de iktidarda bulunan CHP- MSP koalisyon hükümetinin Başbakanı, 
  Bülent Ecevit yaptığı açıklamada:
  “Kimse adadaki kargaşalığı fırsat bilip, haklarımıza dokunmaya kalkmasın.”Diyordu.
  Dönemin Genel Kurmay Başkanı, Orgeneral Semih Sancar ise: “Kıbrıs’taki durum, beklenen şeydi.”Demişti.
  Diğer taraftan Amerika, ünlü 6’ncı Filo’suna Akdeniz’e hareket emri vermişti.
  Ve yine her zaman olduğu gibi; İngiltere ve A.B.D, Türkiye’den bu önemli duruma k [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (76)

  ... dünden devam
  Ve Sayın Akın Önenin; büyük şair Nazım’ın o ünlü dizelerini aşağıdaki gibi yenilediği şekliyle:
  “Yaşamak bir insan gibi tek ve hür ve bir toplum gibi kardeşçesine, ne yazık ki bu hasret yeniden, bir kere daha hasretimiz bizim…”
  Ben de bu süreci; bu hasretlik ne zaman bitecek, bu kavuşmayı görebilecek miyim, benim ömrüm yetecek mi? Diyerek, hala sorgular dururum..!
  Şimdi 70’li yılların ilk yarısında, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundan sonra ilk kez kendi ulus [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (75)

  ... dünden devam
  12 Mart 1971 Muhtırası:
  22 Mayıs 1971 günü sıkıyönetim komutanlığı İstanbul’da gece 24.00’ten başlayarak, 23 Mayıs 1971 Pazar günü saat 15.00’te bitmek üzere sokağa çıkma yasağı konularak, şehirdeki tüm mekânların tek, tek aranacağını bir bildiriyle duyurdu.
  Artık Mahir Çayan ve arkadaşları için mekân değiştirmek bir hayli zorlaşmıştır. Mahir Çayan ve arkadaşları, hükümete “devrimci tutsakların serbest bırakılması şartı”nda kararlı olduklarını göstermek için Elrom’u öld [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (74)

  dünden devam...
  70’Lİ YILLAR:
  70’li yılların bu özlemli yaşanmışlıklarını hatırlattıktan sonra, şimdi de ülkemizin o dönemde neredeyse bir kan gölüne dönüştüğü; siyasi, ekonomik istikrarsızlıklarla çalkalandığı, toplumsal çatışmaların yaşandığı o dönemin, gözü yaşlı olaylarına bir bakalım:
  12 Mart 1971 Muhtırası:
  1968 öğrenci olaylarının Türkiye’yi de etkilemesi, sonrasında toplumsal olaylara ve daha sonra da terör olaylarına dönüşmesinin, ülkeyi sürüklemiş olduğu kargaşa ve istikrar [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (73)

  ...dünden devam
  70’Lİ YILLAR:
  Ülkemizde 10 yıldan fazla bir süre televizyonlarımız siyah beyaz ve tek kanal üzerinden yayın yaptı. Bu yayını yapan ise; TRT idi… O yıllarda televizyon yayını 18.00 ya da, 19.00 da başlar, gece yarısı 24.00 de İstiklal Marşımızın okunmasıyla sonlandırılırdı. Bu yayın süresinde çoğu kez teknik arızalarda yaşanır, bir teknik arıza olmuş ise TRT hemen bir fotoğrafı (mesela; ‘Necefli Maşrapa’) ekrana taşıyarak arızayı seyirciye bildirirdi.
  O dönemde özellikle [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (72)

  60'lı yılların gençliği genelde rock and roll – twist – vals- tango - cha, cha ve samba gibi dansları yapmayı tercih ederlerdi. O yıllarda yaz tatillerimin geçtiği Heybeliada'da ünlü yorumcu Sayın Erol Büyükburç'un verdiği konserlerde:Elvis vari söylediği rock'n roll parçalarını yorumlarken, ortaya çıkan müzik ziyafetini dinleyen genç kızların, neredeyse Erol Büyükbuç'un üstünü başını paralamak istediklerini daha dün gibi hatırlıyorum.(Heybeli'de Ayyıldız sinemasında verdiği konserlerde, Erol Bü [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (71)

  ...Dünden DevamTabiidir ki, 60 yılların gençliği sadece ülkenin siyasal çalkantıları içerisinde kalmadı, yaşamadı! O dönemin gençliği gibi benim de hissettiğim, yaşadığım, paylaştığım ve bir daha asla geri dönmeyecek ‘duygusallığa ve romantizme odaklı’ bir yaşam biçimimiz de vardı…
  Özellikle buluğ dönemini İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde yaşayan gençlerimiz, bizler şanslıydık. Çünkü bu güzel şehirlerin doğal büyüsü içerisinde, duygu yoğunluğunu fazlasıyla yaşadık…
  Aslın [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (70)

  ...dünden devam
  Yelekli Takım Elbiseler:
  60’lardan, 80’li yıllara kadar erkek takım elbiselerinin değişmeyen ayrıntılarından biri de, ceketlerin içine giyilen ve takım elbiselerinin aynı cins kumaşlarından dikilen yeleklerdi. Ben de 1968 yılında Samsun’da görev yaparken, böylesi bir takım elbise yaptırmış ve o dönemin modasına uymuştum.
  Bu yeleklerin sırtları ceket astarından yapılır ve iki yanında da cepleri olurdu. Bu ceplere sigara, çakmak ve köstekli saat konulurdu. 80’li yılların m [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (69)

  ...dünden devam
  Gece Bekçileri:
  Aslında onlar mahallerin ‘Bekçi Babalarıydılar’…
  Bundan 60 yıl öncesinin İstanbul sokakları ve diğer büyük illerin sokakları, gün batımından sonra onlara emanetti. Ellerinde taşıdıkları düdüğü her üflediklerinde; bizler evlerimizde biraz daha rahatlar, gecenin karanlığı, ıssızlığı ve her tür tehlikesi onların varlığı ile adeta yok olurdu.
  Emniyet teşkilatına bağlı olarak çalışan bu güzel insanlar, 1980’lerden sonra sokaklarımızda görünmez oldular. Çünk [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (68)

  Otobüs Biletçileri:
  İ.E.T.T (İstanbul Elektrik, Tramvay, Tünel) otobüslerine binmek için otobüsün arka kapısının hemen yanında, cama sırtını vererek oturan ve önünde menteşeyle tutma demirine bağlanmış; gerektiğinde kapı gibi açılıp kapanan metalik bir tezgâhın üzerinde, her iki tarafında da kapağı bulunan tahta kurular içinde koçan, koçan biletler olan biletçilerden bilet almak gerekirdi.
  Biletçilerin kullandıkları kalemin arkasında silgi bulunurdu. Bu silgi yardımıyla bileti koçanından a [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (67)

  Dünden devam...
  Camilerde Karşılıklı Çifte Ezan:Bizim çocukluğumuzu ve gençliğimizi yaşadığımız o dönemde bilhassa Cuma, Kandil ve Arife gibi dini günlerimizde, büyük camilerimizde ezanlar iki ayrı minareden, yankılı olarak okunurdu.2 ayrı müezzinin bu birbirini takip eden karşılıklı ezan okumaları; uzaklardan sanki yankı hissi uyandırırdı. 4 minareli camilerde ise kimi zaman 4 ayrı minareden 4 müezzin tarafından okunan ezanlar da olurdu…(O yıllarda evimizin Sultanahmet camiine yakın oluşu, ö [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (66)

  ...Dünden devam

  Çatanalar:Haliç'teki yük indirme-bindirme iskelelerine ve tersanelere malzeme götüren basık ve tek katlı, arkalarına yük taşımları için ardı ardına mavnalar bağlanmış, tren katarı gibi ilerleyen ilginç bir taşıma sistemi vardı. Mavnaları çeken bu ufak gemiye 'Çatana' denirdi.İnce ve uzun bacaları olan bu çatanalar, Unkapanı ve Galata Köprülerinin altından geçerlerken, bacaları tam ortalarından çelik bir tel vasıtasıyla çekilir ve baca yaklaşık 75 derece kadar kırılarak ark [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (65)

  Dünden devam...
  İşte o dönemin özellikle uskumru, palamut, torik, lüfer ve kalkan balığı mevsiminde; kıyıya yakın sığca kesimlerle, denizin dibine ağaç kazıklar çakılarak, bunların arasına geniş ve hacimli ağlar gerilirdi. Balık sürüleri bu bölgeden geçerken, bir ucu torba gibi açık olan dalyan ağlarından içeri girerler, bir süre sonra da dalyanın ağzı kapatılarak içindeki balıklar kıyıya çekilirdi. Dalyan tahtalarının birinde dalyan gözcüsü sürekli nöbet tutardı. Görevi; ağa balık sürüsü gir [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (64)

  Dünden devam...
  Hayali bir Fransız kız çocuğunun; evde, okulda, piknikte, tatilde, uçakta, köyde, tiyatroda, yaş gününde, senaryolaştırılmış seri maceralarının anlatıldığı bu kızın, Türkiye şartlarıyla benzerlik taşımayan bir yaşam biçimi vardı. Ailecek bahçeli lüks bir köşkte otururlar, Fındık adında bir köpeği ile köşkün ve kilisenin bahçesinde oynarlardı.  Bu kitapta anlatılan hikâyelerin içeriklerinde kullanılan mekânlar, yaşam tarzı; o günün Türkiye şartları hiçbir benzerlik taşımazdı!Ve [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (63)

  ...Dünden devam
  O dönemde yayınlanan 'Hayat' ve 'Ses' mecmualarında (dergilerinde) böylesi işaret yönlendirmeleri olduğunu dün gibi hatırlıyorum…
  - Akşam Gazeteleri:
  60'lı ve 70'li yıllarda radyo yayınları kısıtlı olduğu ve televizyon da olmadığı için gazeteler çok önemliydi. Gündüz satılan gazetelere alternatif olarak akşama doğru 15.00 – 16.00 saatlerinden sonra 'Akşam' gazetesi adıyla bazı gazeteler basılır ve gün içerisinde yaşanan bazı önemli olaylar, ertesi güne sarkmadan sıcağı, [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (62)

  .. dünden devam
  68 Kuşağı:
  1960'lı yıllarda kapitalist birçok ülkede ve özellikle ABD'de yönetime ve sisteme karşı hareketleriyle öne çıkan, daha çok özgürlüğü, eşitliği ve savaş karşıtlığını benimsemiş ve genel de o ülkelerde yaşayan üniversite gençliği arasında akımlar oluşmuştu.
  68 kuşağı olaylarını başlatan olayların ilki Fransa'da ki Sorbonne Üniversitesinde meydan gelen öğrenci isyanıdır.
  Ayrıca Latin Amerikalı Devrimci Ernesto Che Guevera'nın (kapitalizme karşı bayrak açmış dü [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (61)

  ... dünden devam
  Hayatta kaldığım sürece, bu acılı olayları her platformda dile getirmeye ve yazmaya yemin ettim.
  Ne acıdır ki! Kıbrıs adasında, Türklere karşı bu katliamları yapan bu cinayetleri işleyen Rumlar; yapmış oldukları bu insanlık olaylardan dolayı, bu güne kadar ne Kıbrıs Türk Halkından özür dilemişler, ne uluslararası camia tarafından ayıplanmışlar, ne de insan hakları mahkemesi tarafından yargılanmışlardır!
  Ama yıllar öncesinde yaşanan bu gerçekleri, vicdanları nasır tutmuş [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (60)

  ... dünden devam
  Savaştan birkaç ay sonra Rum televizyonunun karşı propaganda yaptığı o günlerin birinde, (Harekâtın hemen bitiminden sonra, Rum devlet televizyonu özellikle gün içerisinde propaganda yayınları yapıyor, Türkçe, Rumca ve İngilizce konuşan bir spiker, ekrana çıkardığı ve özellikle seçilmiş Rumlarla yapmış olduğu röportajda; Türk askerine esir düşen Rumlara nasıl sözde işkence yapıldığını onların ağzından hatırlatıyordu.
  Tabur karargâhında Rum televizyonunu izlemekle görevli o [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (59)

  ... dünden devam
  Ertesi sabah Tabur Komutanımın (Rahmetli Yarbayım Arap Burhan, nur içinde yatsın.) yanına giderek, bu esirleri ne yapacağımızı sordum?
  O da ne yapılacağının kararını bir türlü veremiyordu. Boğaz bölgesindeki esir toplama bölgesine göndermeye kalksak, nasıl ve hangi araçla gönderecektik? O sayıda insanı gönderebilecek ne aracımız, ne de başka bir imkânımız vardı.
  Bunun üzerine tabur komutanıma döndüm:
  "Komutanım, ben esirleri serbest bırakmayı öneriyorum" dedim.
  Bu [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (58)

  ... dünden devam
  Aradan birkaç saat geçmişti, adada ki bölgesel çatışmalar gece boyunca tüm şiddetiyle devam ediyordu, bir an bize teslim olan o 187 Rum esir aklıma geldi.
  Ne yapıyorlardı, ne durumdaydılar düşüncesi ile bulundukları bölgeye gittim.
  Yanlarına geldiğimde, askerlerimin birkaç saat önce aşını, suyunu paylaştıkları bu insanların, verilen hiçbir şeye dokunmadıklarını gördüm, çok şaşırmıştım!
  İçlerinde İngilizce bilen olup, olmadığını sorduğumda; esirlerin arasında bulunan [...]
 • 10’LARIN İZLERİYLE TÜRKİYE (57)

  ... dünden devam
  Savaşın tüm acımasızlığının yaşandığı o zaman kesitinde gün batmış ve bulunduğumuz yerde, toplam 187 Rum sivil esirimiz olmuştu.
  Onlar artık bizim namus ve şerefimize emanetti. Aman dileyen insana el kaldırmak, zarar vermek bir kere dinimizce de günahların en büyüğü idi… Gecenin karanlığı çökmeden esirlerin çevrede bulunan domuz çiftliklerinden birisinin kapalı bir barakasında toplanması emrini verdim.
  Kısa bir süre sonra sivil Rum esirlerin bulunduğu bölgeyi görmeye gi [...]