MİLLİ MÜCADELEDEN DAYANIŞMA RUHUNA

11.04.2020
Dünyanın hiçbir coğrafyasında türlü felaketler karşısında böylesine kenetlenen, böylesine büyük bir dayanışma ruhu ile hareket eden ne bir ülke vardır? Ne de bu dayanışma ruhunu destekleyen bir millet…

Tarih boyunca milli mücadelemiz de dâhil, ülkemizin yaşadığı türlü felaketler karşısında bir ve beraber olmayı başarabilen, bu süreçlerde yaşanan her zorluğu dayanışma ruhu ile aşabilen Türk Milleti:

Korona salgınının ülkemizi etkilemesiyle birlikte yine aynı duyarlılıkla hareket etmekte, büyük bir dayanışma örneği sergilemektedir.

Bundan bir asır önce düşmanlarımızın işgal salgınına karşı bayrak açarak Milli Mücadele Ruhunda birleşen Büyük Türk Milleti, bugün Korona salgınına karşı bayrak açmış, bu defa Milli Dayanışma Ruhunda birleşmiştir.

Böylesine büyük bir dayanışma ruhunda birleşen milletimiz nasıl ki milli mücadele yıllarında düşmanı yerle bir edip, Ege’nin serin sularına döktü ise; bugün de aynı dayanışma ruhu ile Korona cenderesini de paramparça edecektir.

Bu ölümcül salgın karşısında başlatılan yardımlaşma kampanyalarına küçüklü, büyüklü ayni, ya da nakdi milyonlarca yardım yapılmakta; milletimizin alicenap ruhu, bir kez daha böylesine büyük bir salgına karşı mücadele etmenin coşkusunu yaşamaktadır.

Korona belasının ülkemizde de görülmesiyle birlikte, en küçüğümüzden, en büyüğümüze, sokaktaki sade vatandaştan, her sektördeki görevlisine herkes yekvücut olmuş, bu ölümcül salgına karşı mücadele etmektedir.

Bu önemli mücadele; tabii ki, devletimizi yönetenler tarafından yönlendirilmekte, insanlarımızın bu salgından korunabilmesi için pek çok tedbir peş, peşe alınmaktadır.

Alınan tedbirlerin en başında sağlık önlemleri gelmekte, salgının önlenebilmesi için en çok çabayı sağlık çalışanları göstermektedir.

Başta doktorlarımız olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımızın bu salgını önlemek için göstermiş oldukları insanüstü çaba her türlü takdirin üstündedir.

Gece, gündüz demeden, kendi hayatları pahasına, her türlü riski göğüsleyerek hastalarının hayatını kurtarmayı görev bilen bu müstesna insanlarımızı Türk Milleti asla unutmayacaktır.

Unutulmasın ki, yaşadığımız bu felaket karşısında sergilediğimiz dayanışmaya vereceğimiz en büyük destek evde kalarak salgının yayılmasını önlemektir.

Her gün açıklanan Korona sonuçları göstermektedir ki, henüz bu ölümcül salgının yayılma hızı kesilmiş değildir Yazılı ve görsel basınımızda takip ettiğimiz gelişmelere bakıldığında:

Kimi insanlarımızın devletimizin açıklamış olduğu önlemlere uymadığı, kendilerinin uymazlığı yetmezmiş gibi, çocuklarını dahi riske attıkları üzüntüyle izlenmektedir.

Bir Koronalı hastanın, bu hastalığı yüzlerce insanımıza bulaştırabileceği gerçeği ortadayken, hiçbir mazereti olmadan sokağa çıkmak nedendir?

Sokaklarımızda sırf gezmek, spor yapmak için dolaşan insanlarımız şunu bilmelidirler ki; bu sorumsuzluk milli dayanışma ruhumuzu zedelediği gibi,  gecesini gündüzüne katarak, bu salgınla mücadele eden tüm görevlilerimizin çabalarını da olumsuz etkilemektedir.

Hiç şüphesiz bugünlerde geçecek, sağlık ve mutluluk dolu günler yine gelecektir. Güzel günler yol hazırlıklarına başlamıştır. Ama önemli olan bu güzel günlerin yolunu açmaktır.

İnanınız Milli Mücadele Ruhu ile düşmanını alt eden atalarımız gibi; bu defa da bizler Milli Dayanışma Ruhu ile bu salgını en az zayiatla bertaraf edeceğiz.

Güneş her gün olduğu gibi yine doğacak ama daha parlak olacaktır. Kırları süsleyen çiçekler yine açacak ama daha da renkli olacaktır…

Hayatımız mutlaka yeniden canlanacak, eve sığdırdığımız hayat; bu defa sokaklara dahi sığmayacaktır.

Yeter ki, bu kritik günleri atlatıncaya kadar ‘’Evde Kal Türkiye’’ çağrısına uygun davranalım…
"Siyaset" Diğer Yazılar